Demisie loc de munca

Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Altele -> Off-topic
Show only staff posts
Author Message
d1v1NEEE

[tzup-tzup]

Status: Offline
(since 09-06-2017 15:13)

Votes: 44

Post Posted: 02-12-2015, 16:14:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Salut,

Nu stiu daca este locul potrivit pentru un astfel de thread, rog un moderator sa il mute daca nu este ok.
Vreau sa stiu si eu daca este cineva care cunoaste sau a fost intr-o astfel de situatie sa imi explice putin cum sta treaba. Vreau sa plec de la locul de munca fara demisie, mentionez ca lucrez in Germania. Am cautat pe google aproximativ o ora si nu am gasit nimic sa imi explice ce se poate intampla daca nu semnez demisia si nu anunt ca plec. Nu detin bunuri date de companie, contractul este pe perioada determinata.

Multumesc.

0 0

Back to top
View user's profile Send private message
Cariga

[Phoenix]

(online 5 hours ago)

Votes: 311

Post Posted: 02-12-2015, 16:45:41 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Îți desface contractul de muncă. În Germania nu știu care este legislația dar la noi îți desface contractul de muncă cu litera I, ceea ce teoretic nu te va ajuta dacă vrei să te angajezi din nou.

***** Playlist *****

~ Galerie foto ~
----------------

0 0

Back to top
Closed

[Closed <3 Miky]

(online 19 hours ago)

Votes: 419

Post Posted: 03-12-2015, 11:07:22 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Aia de la care pleci, daca vor sa iti faca rau, nu iti inchid contractul de munca si astfel tu nu ai voie sa te angajezi cu norma intreaga nicaieri pana la incheierea lui. ( asta e valabil in Romania)
La un moment dat vei fi nevoit sa te duci ori sa scrii demisia ori sa te prezinti la comisiile de disciplina. ( asta e valabil in Romania)

Dimineata cand ma scol,
ma uit in TOP 300,
si daca nu ma gasesc pe acolo,
plec dreaq la munca...

0 0

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID
w8 <m3
[Banned user]

Banned

(since 09-12-2015 17:28)

Votes: 10

Post Posted: 03-12-2015, 19:46:37 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Closed wrote:
Aia de la care pleci, daca vor sa iti faca rau, nu iti inchid contractul de munca si astfel tu nu ai voie sa te angajezi cu norma intreaga nicaieri pana la incheierea lui. ( asta e valabil in Romania)
La un moment dat vei fi nevoit sa te duci ori sa scrii demisia ori sa te prezinti la comisiile de disciplina. ( asta e valabil in Romania)

^daca nu-i inchide tre' sa plateasca cartea de munca si pana la urma io desface

placa de baza: GIGABYTE h81m-s1
placa video: GIGABTE GeForce GTX750 ti
ramii: kingston 4gb 1600 mhz
procesor: i3 4360 3,70ghz

mouse: v7ma a4tech bloody
tastatura: intex
1 0

Back to top
Raj

[#rehabisforquitters]

(online 4 weeks ago)

Votes: 60

Post Posted: 09-12-2015, 09:58:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

depinde foarte mult de legislatia de la ei

La noi, e oarecum dificil sa dai pe cineva afara. Iti face notificare, scadere de salariu de x% etc si tot dureaza o vesnicie.

Atat timp cat e un acord scris sunt anumite obligatii si drepturi pe care trebuie sa le ai si sa le respecti.
Nu inteleg de ce vrie sa pleci asa? Ca sa scapi de perioada de preaviz?
Cel mai bine te orientezi putin prin Codul Muncii din Germania si cu siguranta o sa gasesti acolo raspunsul sau o parte din raspuns
Imi e teama ca odata cu incheirea contractului prin neprezentare la locul de munca, sa iti anuleze anumite drepturi vizavi de asigurari sociale si evenetuale noi angajari.
Repet- asta depinde doar de legislatia lor

Spor

Uita ceea ce ai invatat pentru a-ti aminti ceea ce stii!

0 0

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo! Messenger ID

Topic locked

Topic is closed, you cannot post any messages in it anymore

Locked by lOl ^_*, 09 January 2016 16:03

Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Freakz Forum Index -> Altele -> Off-topic  

The time now is 22-11-2017, 05:54:22
Copyright info

Based on phpBB ro/com

I forgot my password

This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x