User
Pass
2FA

Balans PvP
Go to page 1, 2  Next    

Post new topic   Reply to topic    Freakz Forum Index -> WoW Freakz - MoP -> International Zone -> Romanian
Show all posts
Author Message33465
Shocker

[Freakz owner]

Status: Offline
(online 10 hours ago)

Votes: 825

Post Posted: 28-08-2015, 20:12:29 | Translate post to: ... (Click for more languages)

CITITI CU FOARTE MARE ATENTIE TOPICUL INAINTE SA POSTATI CEVA !!!

Am sters topicul vechi, stie toata lumea de ce (multe drame, multe certuri, putine lucruri concrete). Am luat urmatoarele decizii:
  • NU bagam prideful gear pentru ca:
    • nu rezolva toate problemele si introduce probleme noi
    • distrugem sezoanele PvP (n-am reusit niciodata sa avem pe Freakz sezoanele PvP cum trebuie)
    • stricam development plan
    • unii playeri o sa fie full BIS PVE max ilvl ~510, restu o sa fie playeri PVP cu ilvl 550 trecand pe langa ei in world cu double stats (HP, etc, etc). Cu itemele alea de PVP o sa poti sa faci si pve/world content FOARTE USOR (questings, daily farms, etc). TOTI au ignorat argumentul asta cu dume de cacat gen "haha dau oneshot la porcii din durotar", dar chiar e foarte grav. Si nu, nu facem PVP items downscale in PVE
    • trei sfert din server care nu citeste forumul/siteul nu o sa inteleaga deloc de ce PVP au ilvl 550 si ei la PVE au 510 si ne facem si mai rau de cacat / generam mai mult hate
  • Battle Fatigue marit de la 30% la 45%
  • PvP Power rating ratio modificat la patch 5.3 ("PvP Power conversion ratio to obtain 1% damage at level 90 has been changed from 265 to 400"), deci o sa aveti PvP Power mai mic
  • Patch 5.3 PvP Power bonus healing: dedicated healers (mistweaver monk, holy/disc priest, holy pala, resto shaman, resto druid) primesc 100% healin bonus (pana acum era 50%), hybrid healers (shadow priest, retri pala, enha/ele shaman, feral/balance druid, windwalker monk) primesc 70% healing bonus (era 25% inainte), dedicated dps & tanks primesc 40% healing bonus (era 0%)
  • PvE items downscaled in PvP: nu o sa vedeti nici o modificare la item tooltips dar o sa vedeti la stats in char sheet in arenas / bgs. Nu e EXACT acelasi downscaling facut ca pe blizz din cauza diferentelor de gear / patches / alte considerente, dar odata cu PvP Power nerf era necesar si PvE items nerf in PvP
  • Desi nu e un aspect general si probabil sunt si altele similare, am reparat si feral weapon damage, se pare ca intr-adevar era gresit fixul initial si a dublat aiurea damage-ul la feral, acum doar autoattacks iau 2x damage increase, abilitatile nu (am anulat si custom nerf de la Ravage)
  • Dupa cum ati vazut am facut si multe PvP fixes in ultima perioada, o mare parte din ele importante si o sa ma mai axes iar DOAR pe PvP in urmatoarele zile

Probabil o sa mai fie nevoie sa ajustam base resilience + battle fagitue. NU MAI POSTATI ACELEASI DISCUTII CARE AU FOST DEJA, NU POSTATI DOAR SA VA AFLATI IN TREABA, POSTATI DOAR DACA AVETI CEVA CALCULE / ARGUMENTE / EXPLICATII CONCRETE. Nu mai faceti flame/spam/etc, o sa luati warnuri si banuri. O sa editez topicul pe masura ce facem modificari (daca mai facem)

FREAKZ COMMUNITY @ Facebook
WOW FREAKZ @ Facebook

Last edited by Shocker on 29-08-2015, 18:24:14; edited 2 times in total
2 0

Back to top
View user's profile Send private message
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 29-08-2015, 18:30:11 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sereth, postezi chestii picate din cer care n-au argumentare. Cum zicea si bossutai, nu are cum sa dea mai mult ca inainte pentru ca la damage a fost DOAR NERF. Ca trantesti acolo random ss nu demonstreaza nimic, te rog nu mai insista pe subiectul asta, strici topicul cum au facut-o si ceilalti in topicul anterior.

Legat de battle fatigue, intr-adevar ar fi trebuit sa fie 45% nu 40%. L-am facut 45%, e live. Am editat si primul post (si o sa il tot editez pe masura ce facem modificari)

WOW FREAKZ @ Facebook
0 1

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 30-08-2015, 02:01:07 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Am sters jumatate din posturi si o sa continui sa le sterg, cititi din nou primul topic, nu mai postati blabla-uri.

Deci e prea mare battle fatigue 45%? Nu ziceti asta doar ca sunteti healeri si ati fost nerfati? Argumente concrete?

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 09-09-2015, 12:47:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

E clar, nu stiu de ce m-am chinuit sa va cer parerea, iar drame de cacat si nimic concret doar "omg clasa X da prea tare nerf it, omg clasa Y da prea slab buff it". Postul lui Neverdierat dovedeste exact ce am zis, ca indiferent daca ceva merge bine atat timp cat voua vi se pare ceva in neregula "CLAR MERGE PROST SERVER DE CACAT FACETI FIXURI INUTILE". Bugurile CONCRETE care au fost postate au fost reparate in mare parte (nu, nu se pot repara toate odata). Daca continua asa situatia o sa inchid topicul si nu o sa mai fiti bagati in seama ca e clar ca oricat de bine ati stii voi juca wow si oricat de pro pvp players sunteti (sau va dati ca sunteti), va bate wowul cand vine vorba de discutii de genul.

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 23-09-2015, 17:30:44 | Translate post to: ... (Click for more languages)

sergy wrote:
noi nu asteptam acum pana toti materialistii isi imbraca charurile sau pana bat toti bosii, asteptam pana scripteaza Shocker totul ca sa treaca phase-ul

deci da, stam in PVP ne chinuim pentru ca trebuie bosi la PVE

Nu, nu stati ca "trebuie bossi la PVE", stati ca asa s-a decis ca o sa bagam phase 2 prin noiembrie-decembrie. Ca terminam pana atunci toti bossii sau nu e cu totul altceva si nu are absolut nici o legatura.

BlackSun wrote:
150k Chaos Bolt pe 350k HP nu e acelasi lucru cu 150k Chaos Bolt pe 600k hp
Chiar va bate wowul pe unii din voi. Cu gear de 350k HP dai 150k Chaos Bolt damage, dar cu gear de 600k HP o sa dai 300k Chaos Bolt damage (more stats, more damage [si da, stiu, o sa fie resil mai mare, dar o sa fie si spellpower/pvp power/etc mai mare, deci SAME SHIT]). Cineva trebuie sa va explice cum functioneaza wowul cred. Si ca sa nu ziceti ca sunt eu gica contra pur si simplu, am facut acum niste teste rapid legate strict doar de Chaos Bolt de exemplu cu procs/gems/enchants/etc cu acelasi base resilience:

FULL malevolent VS. FULL malevolent (409k max HP), am dat damage egal cu 38% din max HP:
Code:
Your Chaos Bolt hit Shockerudoi 156375 Shadow. (Critical)

Si FULL prideful VS. FULL prideful (618k max HP), am dat damage egal cu 51% din max HP:
Code:
Your Chaos Bolt hit Shockerudoi 317509 Shadow. (Critical)

Daca bagam si resilience de prideful se rezolva o parte din probleme dar apar altele deja discutate de 100 de ori si pe care, din nou, le ignorati.

Si sa nu mai zic de ce se intampla in PVE cu prideful:
full malevolent:
Code:
Your Chaos Bolt hit Advanced Training Dummy 200 Shadow. (368853 Overkill) (Critical)

full prideful:
Code:
Your Chaos Bolt hit Advanced Training Dummy 200 Shadow. (642888 Overkill) (Critical)

Mai are rost sa zic ce se intampla daca vine un hordac cu full prideful in stormwind (sau invers) si e atacat de playeri cu gear BIS PVE de phase 1? O sa tankeze 10 deodata cred

PUR SI SIMPLU NU AU CE CAUTA END-GAME PVP GEAR CU LOW-PVE GEAR, nu se potrivesc de nici o culoare, intelegeti asta odata si nu o mai tot dati cu prideful/tyrannical/etc

Am facut topicul ca sa veniti cu sugestii concrete si argumentate... Dar... ca de obicei... scoateti cacat pe gura doar de dragul de a face drame inutile

Singura varianta probabil ar fi sa mai marim base resilience, dar in loc sa discutati despre asta voi faceti drame.

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 23-09-2015, 20:07:25 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Magicqtz wrote:
Cum dai tu 300k in prideful pe unul tot prideful, pe blizz in arena debea sarea dmg la toate clasele peste 100k.. wtf is happening here -)

Chaos Bolt nu sarea de 200k in veci vecilor decat cu buffuri din alte surse.

Ceva nu e in regula la ce ai zis tu Shockere.
In arene oamenii prindeau doar 60k-70k-80k crit in prideful.
Citeste atent ce am scris, am facut teste cu prideful si resilience de 5.1. Daca bagam resil de 5.4.8 apar alte probleme mentionate si in postul meu si in alte posturi, nu mai citi doar ce te intereseaza, EXACT ASTA FACETI, IGNORATI RESTUL PROBLEMELOR CARE NU VA INTERESEAZA DAR CARE AFECTEAZA RESTUL SERVERULUI. Nu mai continua discutia asta ca nu esti in stare sa ai in vedere TOATE CONSECINTELE

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 24-09-2015, 21:46:02 | Translate post to: ... (Click for more languages)

bossutai wrote:
Turbokill1337 wrote:
Shocker wrote:
Singura varianta probabil ar fi sa mai marim base resilience, dar in loc sa discutati despre asta voi faceti drame.

pentru inceput o marire de 5-7% ar fi ceva sa vedem cat se balanseaza

NU MAI MARITI RESILIENCEUL AIUREA! Trebuie sa fac un desen in care sa arat ca resilienceul marit doar strica anumite clase? Spuneti daca e nevoie si va arat ca si asa (cu resilience custom mai mare) unele clase sunt paralele cu ce ar trebui sa fie.

Singura solutie e sa se termine sezonul asta pentru ca UNELE CLASE NU AU LUAT BUFF DUPA BUFF IN 5.4.8. De-aia e diferenta catastrofala intre ele si avem retardismul asta de pvp.
Nu inteleg logica ta. Sa zicem ca acu clasa X da 1 spell de 150k dmg si clasa Y da un spell de 50k dmg. Daca marim acu resilul clasa X o sa dea sa zicem 75k dmg, clasa Y o sa dea 25k dmg.

Daca bagam sezon nou, vine gear nou cu damage increase din gear stats, astfel clasa X o sa dea 300k dmg si clasa Y o sa dea 100k dmg. Dar cand schimbam sezonu tre sa marim si resil, deci clasa X o sa dea de fapt 150k dmg si clasa Y o sa dea 50k dmg. Care e diferenta ca bagam acu resil mai mare ca sa scadem damage-ul sau ca bagam gear nou + rezil nou si obtinem aceleasi damage-uri => exact aceeasi situatie?

TOATE CLASELE VOR FI AFECTATE DE NOILE GEARURI, deci fie bagam acu resil mai mare si afectam toate clasele (alea care dau tare o sa dea moderat, alea care dau moderat o sa dea slab) sau bagam gear nou + rezil nou si din nou aceeasi situatie: afectam toate clasele in acelasi fel. Clasele care dau acu tare o sa dea tare si pe sezon nou, clasele care dau acu slab o sa dea slab si pe sezon nou. Gearul creste statsurile EXACT LA FEL la fiecare clasa pentru ca e vorba de acelasi ILVL (ilvl-ul itemelor da stats-ul).

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 25-09-2015, 14:03:15 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Bottom line, ce se poate face in PHASE-UL ASTA sa mai facem un balans? Avem ce? Base resilience-ul marit ar strica si mai rau situatia? De ce da, de ce nu?

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 29-09-2015, 13:49:55 | Translate post to: ... (Click for more languages)

O sa incerc sa implementez noul MMR saptamana asta

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 03-10-2015, 17:52:50 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Sereth wrote:
Rep107 wrote:
+12% resil overall nu mi-se pare extrem de mult, dar daca nu vreti atunci jucati asa cu low health si high dps, hf.

12% rezil in plus iti scade dmg-ul cu ~ 40%. Sa nu crezi ca daca baga 12% rezil o sa iti scada dmg-ul cu 12%.
Da, acel +12% nu e din damage-ul FINAL (deja redus de 60%), e din damage-ul initial si o sa ti se para mai mult pentru ca tu compari cu damage-ul cu care te-ai obisnuit pana acum (cel deja redus cu 60%) pe cand ar trebui sa compari cu damage-ul unmitigated.

Am decis totusi sa marim base resilience cu inca 5% (60% => 65%). Referitor la "clasele slabe o sa dea si mai slab", e partial adevarat. O sa dea mai putin dmg intr-adevar, dar nu cu mult. Daca inainte dadea un hit de 20k acum o sa dea un hit de 17.5k (cu 2.5k mai putin). In schimb daca o clasa OP dadea un hit de 100k acum o sa dea 87.5k (cu 12.5k mai putin).
O sa fie live de la urmatorul restart (cand cel mai probabil o sa fie live si noul MMR). Am rugamintea sa nu mai postati iar aceleasi posturi cu "o sa distrugi clasele X"

WOW FREAKZ @ Facebook
2 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 05-10-2015, 12:52:36 | Translate post to: ... (Click for more languages)

ryangg wrote:
Abis wrote:
am reusit sa fac si eu printre picaturi un rating de 1650 si ieri m-am trezit cu 1550.trebuia sa resetati doar la cei din top si nu la toata lumea sau poate gresesc eu.
cred ca o sa las arenele pana bagati pridefull..pana atunci este pierdere de timp ( fara suparare ) .

succes

Ti s-a egalat cu mmr cel mai probabil,scuzati daca gresesc
Da, asta s-a intamplat si e perfect normal, nu mai inventati probleme acolo unde nu exista vreuna

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 08-10-2015, 18:06:30 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Nu inteleg ce tot vrei sa zici, faci rage aici si nu se intelege absolut nimic. Ce spam 80k icelance? Ce legatura are cu resilience-ul modificat recent?

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 11-10-2015, 21:58:19 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Shadowy wrote:
Am auzit ca s'a mai propus o data ideea asta, nu`i nimic, o explicam inca o data. @Shocker
Trecerea peste Tyrannical season si sa ajungem la Grevious in urmatorul phase din noiembrie/decembrie w.e

Avantaje:
- rezolva balansul intre clase si probleme din PvP pe care le avem in momentul de fata
- nu o sa avem custom resilience/BF
- o sa avem gearul corect pentru patch notes pe care le avem acum
- o diferenta mai mica de ilvl intre PvP si PvE gear Grevious are 522ilvl, Tier 15 content 522-541 (tyrannical are ilvl 496) se poate restrictiona gearul in cel mai rau caz in zonele PvE (si eu vreau sa dau one shot la mobi)
- mentinem ideea cu sezoane PvP pe freakz

Singurul "dezavantaj" ar fi faptul ca trecem peste Tyrannical Season insa putem privii acel plan de development in felul urmator
Phase 2: Tier 15 / Grevious
Phase 3: Tier 16 / Prideful

Daca urmam planul de development actual, avem phase 3 cu SoO si grevious season, apoi in Phase 3.5 bagam prideful season iar legat de PvE nimic?!
Toata ideea cu Prideful Season pe Blizzard a fost ca sa traga de timp pentru ca WoD nu era gata si astfel au bagat inca un season de PvP si au pus 0/4 upgrade de la 0/2 la itemele din SoO.
Asta posibil sa fie o idee buna. Tot s-ar debalansa putin ilvl-ul PVP / PVE dar nu cu atat de mult cum ar fi fost acum direct prideful cu PVE de 5.1.

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 14-10-2015, 12:17:20 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Unii spun ca e ok cu 65% base resil, altii spuneti ca nu. Sa faca fiecare o lista de argumente pro si contra sa vedem

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Shocker

[Freakz owner]

(online 10 hours ago)

Post Posted: 15-12-2015, 03:52:33 | Translate post to: ... (Click for more languages)

Cu base resilience 72% si 3% din trinket cum are tipu din video 74.47%? (sa nu mai vorbim de enchants/etc)

WOW FREAKZ @ Facebook
0 0

Back to top
Post new topic   Reply to topic    Freakz Forum Index -> WoW Freakz - MoP -> International Zone -> Romanian  
Go to page 1, 2  Next    

The time now is 20-11-2019, 07:21:31
Copyright info

Based on phpBB ro/com

I forgot my password

This message appears only once, so
like us now until it's too late ! :D
x